Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), Aralık ayı olağan toplantısı, Akra Hotels’ de gerçekleştirildi. Toplantıya konuk olarak katılan “Dedikoducu Beyin” kitabının yazarı Nöroloji uzmanı Dr. Timur Yılmaz, beynin gelişimini etkileyen faktörleri ve  yeni kitabını değerlendirildi.

 

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), Aralık ayı olağan toplantısı 14 Aralık 2021 tarihinde Akra Hotels’de gerçekleştirildi. AGİDER Yönetim Kurulu ve üyelerinin katıldığı toplantıya, “Dedikoducu Beyin” kitabının yazarı Nöroloji uzmanı Dr. Timur Yılmaz, konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda Dr. Timur Yılmaz, “Kadın ve Erkek Beyni” konulu sunumunda ilk insandan günümüze kadar geçen sürede beynin gelişimini etkileyen faktörler ve daha birçok konu hakkında değerlendirmede bulundu.

AGİDER üyelerinin sorularını cevapladı

AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran ve yönetim kurulu üyelerinin başta Antalya olmak üzere ülke gündemiyle ilgili ve dernek çalışmaları hakkında genel değerlendirmesinin ardından toplantıya konuk olarak katılan Dr. Yılmaz, dernek üyelerinin sorularını yanıtladı ve yeni kitabının yazım aşamaları hakkında bilgiler paylaştı.

“Beynimiz zamanı nasıl algılıyor?”

“İlk bilinç nasıl ortaya çıktı, vücudun patronu kalp mi, beyin mi, nasıl karar veriyoruz, bilgiler nereye kodlanıyor, hafıza nasıl geliştirilir, beynimiz zamanı nasıl algılıyor, anılar nasıl kaydediliyor ve anımsanıyor, beynimiz hacklenebilir mi, âşık insanın beyni nasıl çalışıyor,” benzeri birçok temel konu hakkında bilgiler veren Dr. Yılmaz, “Öncelikle beynin sorgulayan bir organ olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Sorgulayan bir beyin ise kendi kendine konuşur. Bu konuşma mantıklı olmak zorunda değildir, tutarlı da olmak zorunda değildir. Hatta bazen aklımızdan geçenler sınırsız sayıda ve kontrolsüz de olabilir. Böyle işleyen bir beyin aynı zamanda dedikoducudur da.” diye konuştu.

Dr. Timur Yılmaz’a teşekkür

Antalya Yetim ve Muhtaç Çocuklara Yardım Vakfı (AYÇOV) Yönetim Kurulu Başkanı Canan Tungar’a da toplantıya katılımından dolayı teşekkür eden AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Dr. Timur Yılmaz’ın bu kitabı içinden geçtiğimiz bu zor günlerde beynimizde sorgulamamız gereken birçok sorunun da belki de cevabını bulduğumuz bir kaynak olacak. Kendisine kaleme aldığı bu kitap için teşekkür ediyor; başarılarının devamını diliyoruz” dedi. Toplantının ardından Dr. Timur Yılmaz, dernek üyeleri için özel olarak “Dedikoducu Beyin” adlı kitabını imzaladı.