Tıpta dijital ilerleme ve buna bağlı olarak gelişen  teknolojiler her geçen gün değişiyor, bilimsel çalışmalara sürekli bir yenileri ekleniyor. Bütün bu gelişmeler pek çok kanser türü ile birlikte özellikle meme kanseri için umut vadediyor.

 

Meme kanseri günümüzde artık daha başarılı şekilde tedavi edilebiliyor. Bunun yanı sıra hastaların erken evre ya da hastalıktan korunma gibi şansı da bulunuyor. Antalya’da da Medstar Hastanesi ve Akdeniz Girişimci İş Kadınları’nın (AGİDER) ortak yürüttüğü çalıştay ile kadınlarımızın meme kanseri konusunda duyarlılığının artırılması için adımlar atıldı.

“Meme Kanserinde Farkındalık Oluşturma” projesi AGİDER Başkanı Taliha Salman, Kanser Bilinçlendirme Platformu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan başkanlığında ve AGİDER Başkan Yardımcısı Dr. Figen Sayın’ın koordinatörlüğünde yürütülen projede dernek üyelerinin tamamı görev aldı. Proje ile, Akdeniz Bölgesi’ndeki kadınlara ulaşarak düzenlenen anketlerle meme kanseri konusunda sağlık taraması yapılması ve oluşturulan bilgi bankası ile kadınların erken tanı konusunda bilinçlendirilmesi ve kadınlar arasında oluşturulan sağlık zinciri ile çeşitli etkinlikler ve seminerlerle proje yürütülmesi hedeflendi.