Antalya’da, meme kanserine karşı, ‘Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır’ sloganıyla 17 Ekim 2018 Çarşamba günü, Konyaaltı Sahil Parkı’nda farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

 

Yürüyüşe, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel, Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Antalya Gazeteciler Cemiyet (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni ve Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Başkanı Doktor Figen Sayın Yıldıran ve yönetim kurulu üyeleri, Mediterranean Press Group Başkanı Alper Beyaz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüş boyunca, Antalya Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı, marşlarıyla gruba eşlik etti. Türkiye’de tedavi edici sağlık hizmetlerinin hep ön planda olduğuna dikkati çeken Vali Münir Karaloğlu, “Sağlık Bakanlığı kanseri hem önleme de hem de tedavi etmede büyük rol alıyor. Sağlıklı olmak için dikkatli olunması gerekiyor. Şehir hastaneleri, aile sağlığı merkezleri, kanserle ilgili Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) var. KETEM’de hem meme hem de rahim kanseriyle ilgili her türlü çalışma ücretsiz” dedi.

İnsanların kaybettiği şeylerin değerini sonradan anladığını vurgulayan Başkan Türel ise sağlığın da ancak kaybedildiğinde değerinin ortaya çıktığını söyledi. Hedeflere ulaşabilmek için sağlıklı olmak gerektiğini belirten Başkan Türel, “Sağlığımızı ihmal etmeden özellikle olağan kontrolleri mutlaka yapmalıyız” diye konuştu. Menderes Türel’in eşi Ebru Türel de, her kadının önce kendisinin doktoru olduğunu ve her kadının kendisini muayene etmeyi öğrenmesi gerektiğini söyledi. Ebru Türel, kanserle mücadele edilmesinin tek yönteminin erken tanı olduğunu ifade etti.

Ekim ayının tüm dünyada ‘Pembe ekim ayı’ olarak anıldığını hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, “Memenizin farkında olun. Meme kanseri herkesi yaralayan bir olay. Meme kanseri Türkiye’de her yıl 16-17 bin kadını etkiliyor. Bu çok büyük bir rakam. Bugün neredeyse yüzde 90’ını iyileştiriyoruz. Yeter ki erken teşhis olsun. Ayda bir kere de olsa memelerini izlesin ve muayene etsinler” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından mini konser veren şarkıcı Burcu Güneş, “Meme kanserini teşhisin en basit yöntemi kendi kendine muayenedir. Kadınlarımız en azından bunu yaparak korunabilir. Buradan bir mum yakarak meme kanserini önlemek için bir ışık olabiliriz” diye konuştu.