Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu üyeleri, Litvanyalı iş kadınlarıyla buluştu.

 

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) üyeleri Dr. Figen Sayın Yıldıran başkanlığında ve Litvanya Cumhuriyeti Antalya Bölge Fahri Konsolosu ve AGİDER Başkan yardımcısı Mine Okudur Gül’ün hazırladığı bir organizasyon ile Litvanya İş Kadınları Derneği ile bir araya gelmek üzere Litvanya’nın başkenti Vilnius’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dernek üyelerinden oluşan heyet, ziyaretler kapsamında Trakai Belediye Başkanı Edita Rudeliene ve Litvanya Cumhuriyeti eski Büyükelçisi Halina Kobeckaite ile bir araya geldi. Türkiye’nin Litvanya’da görevli Türk Büyükelçisi Aydan Yamancan ile temaslarda bulunan heyet, Cumhurbaşkanlığı Saray’ında Litvanya Cumhurbaşkanı danışmanı Kristina Briaite ve Litvanya İhracat ve Yatırım Başkanı Asta Slavinskaite ile görüşmeler yaptı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra ticaretin değerlendirildiği görüşmelerde dernek çalışmalarıyla karşılıklı ticaret koşulları değerlendirildi ve şirket ziyaretleri yapıldı. Başkan Dr. Figen Sayın Yıldıran temaslarında kadın girişimciliğini, karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi, Antalya’nın turizm, sanayi ve tarımdaki öneminin uluslararası platformdaki başarısının ve kültürümüzün ifade edilmesinde önemli yeri olduğunu belirtti.

AGİDER Başkanı, “Ziyaretimizde iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde ileriye dönük adımlar atıldı. AGİDER olarak Litvanyalı iş kadınlarıyla iş birliği içinde olacağız, güçlerimizi birleştireceğiz” dedi. Resmi görüşmelerin ardından Dernek Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran ve Litvanya Fahri Konsolosu Mine Okudur Gül Litvanya’nın önde gelen 2 gazetesine çok özel açıklamalarda bulunarak röportaj verdi.