Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından 16’ncısı düzenlenen Girişimcilik Günleri, kente güç katan iş insanlarını gençlerle buluşturuyor.

 

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) üyesi ve saymanı Çiğdem Teker, Kepez Anadolu Lisesi’nde gençlere başarı hikayesini anlattı.Çiğdem Teker, “Benim hikayem” başlıklı konuşmasında her bireyin “Yaşam Hikayesi Olmalı” diyerek sözlerine başladı. Bu süreçte hikayeyi yazanın da kendileri olması gerektiği ve başrolünde oynamalarının kendilerine olan özgüveni de artıracağını anlatan Teker, “Girişimci olmak hayattın her alanında çok etkilidir. Aslında kendi hikayenizi yazmaya daha ilkokul sıralarında başlıyorsunuz” dedi.

Gençlerin kendilerine ait bir hikayelerinin oluşması için tavsiyelerde bulunan Teker, “Hepiniz birer mucizesiniz bunu unutmayın kendinizi sevin güvenin hayatta olmak sizlere bir kere verilen armağandır” diye konuştu. Teker, gençlere başlıklar halinde biran önce yapmalarını istediği önerilerini sıraladı: “Yurt dışında çıkın ve mümkünse bunu sık sık yapın. Üniversite eğitimi alın ve okurken bir işte çalışma fırsatı elde edinin. Kendi adınıza hikayenizi oluşturun. Spor yapın ve bunun için kesinlikle zaman ayırın. 3 beyaz üründen (tuz-un-şeker) uzak durun. Bir hayat hikayeniz olsun, yaşam inişler-çıkışlarla dolu; çıkışlar ne kadar zaman alıcı ve yorucu ise inişler de o kadar hızlı ve zevkli olacaktır.”

“Hepiniz birer mucizesiniz; bunu unutmayın. Kendinizi sevin, güvenin ve hayatta olmak sizlere bir kere verilen armağandır” sözleriyle yaşamı özetleyen Çiğdem Teker, “Hayatınızın bir ikincisi olmadığı için bunu kendinize uygun en iyi şekilde şekillendirin. Umut etmekten, adım atmaktan, istemekten çekinmeyin ve hayat hikayenizi yazdığınız kalemi kimsenin almasına izin vermeyin. Sporla ve sanatla mutlaka ilgilenin ki hayata bakışınız 3’üncü gözünüz oluşsun ve farkındalığınız ortaya çıksın” dedi. Gençlerin sorularını cevaplandıran Teker, ANSİAD yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasını fotoğraf çekimini ile sonlandırdı.