Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu üyeleri, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yü ziyaret etti.

 

Türkiye’de girişimci iş kadınlarının sayısını artırmak için çalışmalar yürüten Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), yeni dönem Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yü makamında ziyaret etti. AGİDER üyeleri, kadın kooperatiflerinde mentörlük çalışmaları gerçekleştirme ve pandemi sürecinde olumsuz etkilenen pek çok kadın girişimciye destek konusunda Başkan Hakan Tütüncü ile son gelişmeleri değerlendirdi.

Kooperatifler sayesinde kadınların bağımsızlığını ve kişisel ekonomilerini kurabildiğine dikkat çeken AGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Kadınlar, bu sayede kendi olanaklarıyla çocuklarını büyütüyor, okutuyor. Bir ülkenin gelişmişliğini belirleyen en önemli kriter kadınların bağımsız birey olarak sosyo-ekonomik hayatta var olabilmesidir” diye konuştu. Kadın üreticilerin ürünlerini daha geniş ve etkin pazarlara sunmaları adına kooperatifleşmenin önemli olduğunu anlatan Başkan Dr. Yıldıran, “Ülkemizde son yıllarda kooperatifçiliğin önemi her geçen gün daha da iyi anlaşıldı. AGİDER olarak onların yanında olmaya ve destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Başkan Hakan Tütüncü,  Kepez Belediyesi olarak, kooperatifçiliği ve kooperatiflere, en önemlisi de kadın kooperatiflerine desteği çok önemsediklerini söyledi. Başkan Tütüncü, “29 Temmuz 2020 Kepez’de kooperatifçiliğin ilk adımı olan önemli bir işbirliğine imza attık. ‘Kooperatifçilikte Kepez Modeli’ adıyla Kepez Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve kadın kooperatifleriyle işbirliği protokolü gerçekleştirdik. Kadınlarımız bize; ‘Biz kooperatif kurmak istiyoruz.’ diyorlarsa, her süreçte belediyemiz o hanımefendilere yardımcı olma anlamında, onları yönlendirme anlamında, gerekirse hukuki mali konularda destek verme anlamında onların yanında olacak. Bizler, ilimizde ve bölgemizde, yerel yönetimi insan odaklı bir bakış açısı ile buluşturmanın gayretini taşıyoruz. Biz kadın gücüne çok inanıyoruz. Kadının elinin değdiği her yer güzelleşiyor. Eğer bir yerde kadın varsa, orada medeniyet vardır. “ diye konuştu.

Çalışmalarından dolayı dernek üyelerini ayrı ayrı tebrik eden Belediye Başkanı Hakan Tütüncü; AGİDER Başkanı Dr. Yıldıran’a ve yeni üyelere ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.