Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) olarak toplumun kanayan yarası ‘kadına şiddet’ konusunda duyarlılığı artırmak adına önemli bir çalışmaya imza attı.

 

Kültür  ve Leman Dergisi işbirliği ile Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve Antalya Leman ile gerçekleştirilen projeye ‘Kadına Şiddeti Leman ile Karala’ adı ile başlandı. 14 Aralık 2011 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan toplantıya AGİDER Başkanı Taliha Salman ve Yönetim Kurulu üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yrd. Meral Gültekin, Leman Dergisi İmtiyaz Sahibi Tuncay Akgün, Leman Kültür işletmesi yetkilileri katıldı. Bu projeye başlarken, farklı bir hedef kitleyi geleceğin ebeveynleri ve üniversite gençliğini seçmeye karar verdi.

Akdeniz Üniversitesi 50 kulüp lideri ile kadına şiddet konulu bir toplantı gerçekleştirilerek, şiddet onların penceresinden değerlendirildi. Öğrenciler arasında yapılan karikatür yarışmasında eserlere, Tuncay Akgün başkanlığında bir jüri tarafından puanlama yapıldı. Seçilen gençler bir atölye çalışmasına alındı. Yarışmada ilk 3 ve mansiyon ödülleri belirlendi. Derece alan örencilere para ve diğer ödüller verildi. Karikatürler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Akdeniz Üniversitesi’nde sergilendi.