Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) yönetimi, cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifine tepki gösterdi.

 

Sivil toplum örgütleri, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifine karşı olduklarını dile getirdi. AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın, tasarının kabul edilemez olduğu belirterek “Bizler AGiDER olarak bu malum önerge için olayın olduğu ilk günden itibaren sürekli yanlışlığını anlattık. Tavrımızı koyduk. Bu konunun siyaset üstü bir konu olduğuna inanıyoruz. AK Parti kadın grup başkan vekilleri ve milletvekillerini aradık yanlışlığı anlattık. Basında yer alarak, diğer kadın sivil toplum örgütleri ile dialog çerçevesinde açıklamalar yaptık. Meydana inip tepkinizi ortaya koyduk. Etkin bir kamuoyu oluşturduk” diye konuştu.

Toplumun vicdanını yaralayan taciz, tecavüz, istismar gibi olayların olağan bir durum olarak gösterilmesini kabul edemeyeceklerini kaydeden AGİDER Başkanı Figen Sayın, milletvekillerine çağrıda bulunarak, “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Tarihe kara bir leke olarak geçecek bu düzenlemeyi kabul etmeyin” dedi.