Ekonomiye yabancı hasta dopingi!..  Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, sağlık turizminde Antalya’nın ülke ekonomisine yüksek katma değer ürettiğini belirtti.

Ekonomiye yabancı hasta dopingi!.. Türkiye’de sağlık turizmi pandemi ile başlayan süreçte yükselen bir değer olarak ilerliyor. Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, dünyada ortalama yıllık cironun 100 milyar doların üzerinde olduğu ve bu kapsamda da seyahat eden kişi sayısının milyonlarla ifade edildiğini söyledi.

Antalya’nın sağlık sektöründen pay almak için son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini anlatan Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Ülkemizdeki ve bölgemizdeki hastanelerin, doktorlarımızın büyük bir başarıyla mesleklerinde önemli gelişmelere imza atıyor olması tüm dünyada dikkat çekiyor” dedi.

AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran

Yabancı dil sorunu

AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Sağlık turizmi kapsamında ülkemizi tercih edenlerin oluşturduğu katma değerin, turizm gelirini neredeyse 4’e katladığını söylemek mümkün. Yurtdışına tedavi amacıyla giden hastaların, genellikle yalnız gitmedikleri, beraberindeki kişilerle tatil tercihi yapan turistlere kıyasla gittikleri ülkelerde daha uzun kaldıkları ve ekonomilere büyük katkı sağladıkları ortadadır.
Yabancı hastaların ekonomilere doping etkisi yaratmasının yanında sektörde en büyük sorun ise yabancı dil konusunda yaşanan personel sıkıntısıdır. Sektörde bu konuda donanımlı ve yetkinliği olan personel bulmakta güçlük çekiyoruz. Gençlerimize tavsiyemiz, tek dil değil; birkaç dille eğitimlerini almaları ve donanımları artırmalarıdır.”

Türkiye ve Antalya tercihi

Antalya’da özellikle diş tedavileri ve estetik uygulamalar başta olmak üzere her geçen gün büyümekte olduğunu anlatan AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Türkiye’de sağlık turizmini geliştirmek için havaalanlarının yakınına yabancı doktorların da çalışabileceği serbest bölgelerin kurulması amacıyla çalışmalar yapıldığı, Sağlık Bakanlığı’nın tedavi olmak için Türkiye’yi tercih eden yabancı hasta sayısını daha da artırmak için büyük gayret gösterdiğini görmekteyiz. Bir turizm destinasyonu olan Antalya’nın sağlık alanında bir marka isim oluşturması gerekmektedir. Özellikle Antalya en ön safhaya taşınmalıdır. Bu arada bölgede ‘merdiven altı’ diye tabir edilen yerlerin çok sıkı bir şekilde takibinin yapılarak, izinsiz çalışmalar yürütmesi engellenmelidir.

Sağlık turizminde başarılı olmak için kalite, uluslararası standart, markalaşma, tanıtım ve yenilikçiliğin çok önemli olmasıyla birlikte kalite ve uluslararası standartlardan taviz verilmemesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran’ın açıklaması ulusal basında yer buldu..

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/saglik-raporu-bakan-kocada-42089250