AGİDER: Antalya’da 7 yıl önceki 15 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın tecavüz edilerek, vahşice öldürülmesini ayrıca bu durumun kanıtlanması için geçen süreçteki hukuki aksamaları kınıyoruz.

 

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), Antalya’da 7 yıl önceki 15 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın tecavüz edilerek, vahşice öldürülmesini ayrıca bu durumun kanıtlanması için geçen süreçteki hukuki aksamaları kınıyoruz. Dernek Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Çocuklarımızı istismar, tecavüz ve cinayetle kaybetmek içimizi çok acıtıyor. Elbette biliyoruz ki bu problemin ardında başta  anne baba, aile olmak üzere toplumdan, kaynaklanan yetersizlikler ve risk faktörleri  önemli rol oynamaktadır. Hepimiz bu  durumla çok ciddi olarak yüzleşmeliyiz. Çözümler üretilene kadar farkındalıkları artırmalı, toplumsal duyarlılığı sürdürmeliyiz” dedi.

Dr. Figen Sayın Yıldıran, şöyle devam etti: “Devletimiz geliştireceği sosyal politikaları acilen yürürlüğe koyması çok önemlidir. Ayrıca anne babalara öğretmenlerimize sivil toplum örgütlerine  hepimize önemli görevler düşmektedir. Çocuklarımıza sahip çıkarak korumalıyız.Biz özellikle 15 yaşında Sezgi Kırıt tecavüz ve cinayetinde gördüğümüz eksiklikler ve risk faktörlerine dikkat çekme sorumluluğu taşıdığımız için bu açıklamayı yaptık. Görüyoruz ki  daha önce yaşanan çocuk tecavüz ve cinayetlerinde olduğu gibi hukuksal açıdan hemde süreçte yaşananlar açısından zafiyetler  halen devam etmektedir.”