1981 yılında Antalya’da doğdum. İlk- orta -lise öğrenimimi Antalya’da tamamladım. 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Gıda Bölümü’nden mezun oldum. Kalite Yönetim Sistemleri ve Gıda Güvenliği üzerine bir çok eğitime katılıp bu bölümde uzmanlaştım. 8 yıl 5 yıldızlı otellerde Gıda&Hijyen&Kalite Müdürü olarak görev aldım.

2009 yılında Gıda Güvenliği&Kalite Yönetim Sistemleri üzerine B.A Danışmanlık firmasını kurdum. Şu an hala çeşitli Cafe & Restoran & Bistrolara Gıda Güvenliği Danışmanlığı yapmaktayım. Aynı zamanda belgelendirme firmalarında Kalite Yönetim Sistemleri üzerine Baş Denetçilik yapıyorum.

Bunun yanında 2013 yılında TonTon Bez Pasta & Organizasyon adıyla çocukluk hayalim olan organizasyon mağazamı açtım. TonTon Bez Pasta, organizasyon dünyasına 2013 yılında ilk adımı atmış ve kurulduğu ilk günden itibaren detaylara odaklanarak müşterisinin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için heyecanlı ve profesyonel şekilde çalışmaktadır.

Müşterisinin tarzını, zevkini ve çizgisini sihirli dokunuşlarla yansıtan ve onların her anına aynı duygular ile ortak olan TonTon Bez Pasta, doğumdan itibaren bir annenin en çok ihtiyacı olan Bebek Bezi’nden esinlenerek ‘Bez Pastaları’, yeni doğan bebeğe ilk götürülecek hediye olarak müşterilerine sunuyor. Davetin amaç ve içeriğine göre hijyenik şartlarda hazırlanan bebek bezleri,  bebeğe lazım olacak tüm yan ürünler ile detaylandırılarak yeni doğan bebek hediye kategorisindeki vazgeçilmez bir hediye tercihi oluyor.
TonTon Bez Pasta&Organizasyon Bez Pasta’nın yanı sıra; bebek, nikâh, kına, sünnet, mevlit şekeri, kapı süsleri, renkli sepetler, altın yastığı, lohusa taçları, bebek hediyelikleri, baby shower, bekârlığa veda partileri, nişan ve doğum günü organizasyonlarında profesyonel ekibi ile hayalleri gerçeğe dönüştürmenin keyfini yaşıyor.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinde çocuklara yardımla ilgili birçok projede bulunup, yardım gruplarında aktif yöneticilik yapmaktayım.