AIESEC’ın Birleşmiş Milletlerin Küresel Hedeflerine hizmet eden uluslararası sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlemiş olduğu Küresel Hedeflerden 5’incisi olan Cinsiyet Eşitliğine hizmet eden Women InPower ‘Kadının Sesi’ proje zirvesi 25 Ağustos 2017 tarihinde Antalya Kültür Merkezi (AKM)’nde gerçekleşti.

Bu zirvede Türkiyede mevcut olan kadın erkek eşitsizliği gidermek ve bu konuya dikkat çekerek toplumsal farkındalık yaratmak için düzenlenmiştir. 12 farklı ülkeden gelen 23 gönüllünün Antalya halkı ile yaptığı röportajlar ve bu gönüllülerin yaptığı araştırmalar sonunda zirvenin ilk sunumunu, Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Genel Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran gerçekleştirdi. Antalya Kadın Müzesi Yönetim Kurulu Yrd. Yeliz Gül Ege, Kadın ve Demokrasi Derneği il temsilcisi Zeynep Ayşe Taş ve son olarak AIESEC Türkiye Genel Başkanı Ezgi Doğan’ın sunumu ile devam etti.

Zirvede konuşan AGİDER Genel Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, ‘Toplumsal cinsiyet eşitsizliği’ ile ilgili bir sunun gerçekleştirdi. Türkiye’deki kadınların iş dünyasında, siyasette, ekonomide ve kültürel alanlarda konumundan bahseden Dr. Figen Sayın, Dünya Ekonomik Forum’unun 2016 yılında 144 ülkede gerçekleştirdiği küresel cinsiyet eşitsizliği raporuna dikkat çekti.

Raporu değerlendiren Dr. Yıldıran, “Dünya Ekonomik Forum’u her yıl ülkeleri değerlendiriyor. Türkiye küresel cinsiyet eşitsizliği raporunda 130’uncu sırada yer alıyor.  Ekonomik katılım ve fırsat eşitliğinde 129, eğitimde fırsat eşitliğinde 109’uncu sırada yer alıyor. İş gücüne katılımda ise yüzde 33, bu veriler yeterli değil. Ancak daha iyi işler yapabiliriz”

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamada girişimci kadın güçlendirilerek ekonominin bir parçası haline getirilip, sürdürülebilir bir ekonomi sağlanabileceğine dikkat çeken Dr. Figen Sayın,” Sürdürülebilir ekonomiyi başaran ülke çok başarılı oluyor. Liderlerimizde bu noktada bu çalışmaları yapıyor. Biz de diyoruz ki kadın sürdürülebilir ekonominin anahtarıdır” diye konuştu. Sunum sonunda Dr. Yıldıran, bu yaptıkları çalışmadan dolayı 12 ülkeden gelen öğrencilere ve AIESEC Antalya ekibine teşekkür etti.