Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında açıkladığı istihdam kayıpları başlığı ve yıl sonuna kadar işe alınacak her işçi için uygulanacak destekler hakkında değerlendirmede bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın pandemi ve normalleşme sürecinde açıkladığı ve atılan her adımın ekonomik açıdan çok önemli olduğunu belirten AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Pandemi sürecinde yapılan araştırmaların sonuçları incelendiğinde her krizde olduğu gibi COVID-19 salgınında da en çok kadınların işlettiği şirketlerin yüzde 82’sinin olumsuz etkilendiği görüldü. Kendi işinde çalışan kadınların dörtte birinin ise işini kaybettiği, bununla birlikte çalışan kadınların ise ilk işten çıkarılan personel olduğu belirlendi.” diye konuştu.

İşverene destek açıklaması, bölgemiz açısından bakıldığında başta turizm, tarım ve daha birçok sektör kolunda ekonomiye katkı sağlayan kadınların da işe tekrar alımıyla istihdamın artması için can suyu olacağının altını çizen Dr. Figen Sayın Yıldıran, geçtiğimiz günlerde AGİDER’in yeni yönetim kurulu tanıtım toplantısında merkezi ve yerel yönetimler düzeyinde ‘İşveren SGK payının 2021 yıl sonuna kadar alınmaması’ çağrısının cevap bulmasının önemli olduğunu kaydetti.

Toplumsal cinsiyete duyarlı destek mekanizmaları ve politikalar konusunda mevzuatın gözden geçirilmesine de vurgu yapan AGİDER Başkanı Dr. Yıldıran, şöyle devam etti: “Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde adil bir sistemin inşası ile kadın-erkek birlikte hayatı dönüştürme gerekliliğini tekrar hatırlatmak istiyoruz.”