Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) yazılı açıklama ile Afyonkarahisar’da yaşayan Cemile Ş. eşinin kendisini aldattığını görmesi üzerine 10 gün şiddete maruz kalmasının ardından kaçarak geldiği Antalya’da eşi tarafından öldürülmesini kınadı.

 

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ sözüne vurgu yaparak, kadına yönelik fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet yaşam hakkı, güvenliği, onuru, özgürlüğü ve bedensel bütünlük hakkının kadın olduğu için ihlal edildiğini ve insanlık hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Açıklamada şöyle denildi: “Cemile Ş.’nin eşi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden yaraladı. Aynı acıyı, hepimiz yüreklerimizde hissettik. Her işlenen cinayetin son olmasını diliyoruz ancak, her gün başka şehirlerde kadın cinayeti işleniyor. Ne yazık ki, Cemile Ş. cinayetinin bir ilk olmadığı gibi bir çok kentte yaşanan kadın cinayetlerine son verilmesi ve bu hususta akılcı ve medeni çözümler üretilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Toplumun geleceğini oluşturan kadınlar ne yazıktır ki, türlü olumsuzluklarla karşı karşıya gelmektedir. Uygarlık geliştikçe ‘şiddetin azalacağı’ yolundaki görüşlerin aksine, şiddet farklı boyutlarda ve yoğunlukta yaşanmaktadır. Kadına yönelik her türlü şiddet kim tarafından ve nerede gerçekleştirildiğine bağlı olmaksızın suçtur. Bizler de kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz.”