Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, 2022 yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

 

AGİDER: Hoş geldin; umut yılı 2022 … 2019 yılının son çeyreğinde dünyayı etkisi altına alan Corona virüs (COVID-19) salgının etkilerinin halen yeni mutasyonlarla devam ettiği süreçte ülkemizin de zor bir dönemden geçtiğini belirten Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Ülkemize ekonomik açıdan bakıldığında salgının Antalya’ya ağır yükünün olduğunu söyleyebiliriz. Turizm, tarım ve son yıllarda sanayi alanında büyük bir hız yakalayan Antalya, salgın ile ağır bir fatura ödemek zorunda kaldı” dedi.

Dr. Figen Sayın Yıldıran, salgının maliyetine ek olarak, 2021 yılının son 6 aylık periyodunda da Antalya’da iş insanları, derinleşen enflasyonun yükü, yüksek döviz kuru ile artan maliyetler altında yine de üretmekten ve istihdam yaratmaktan kaçınmadıklarını söyledi. Dr. Yıldıran, bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan turizm ile sektör bileşenlerinin 2022 yılına umutla baktığını, yaşanacak olumlu gelişmelerle sektörde önemli bir etki yaratacağını kaydetti. Başkan Dr. Yıldıran, şöyle devam etti:

“Yatırımlara ve katma değeri yüksek olan ürünlerin üretimine odaklanmamız gerekmektedir. Yeni yılda küresel pazarda ekonomik açıdan daralmalar ve sıkıntıların olacağı yönündeki veril ve açıklamalara bakıldığında zor bir yıl daha yaşanacağı öngörülüyor. Antalya’nın, ülkemizde turizm gibi bir ekonomik değerle daha da öne çıkacağı bir yıl olacaktır. Ekonomik dalgalanmaların hızını kaybetmesiyle sektörel olarak döviz girdisi açısından çok fazla kaynak yaratacağımız ortadadır. İş insanıyla, çalışanıyla hemen her kesimden bireyin odaklanması gereken en önemli başlık; birbirimizi desteklemek ve paydaşlarımızı birlikte korumaya çalışmaktan geçmelidir. Hükümetin önümüzdeki dönemde özellikle istikrar, genç istihdamı destekleyen ve kadın iş gücünü yükseltecek, ekonomik kararlar alınmasını umut ediyoruz. Toplum olarak birbirimize kenetlendiğimiz 2022 yılının öncelikle sağlık, ekonomide istikrar ve huzur getirmesi dileğiyle herkesin yeni yılını kutluyorum.”