Günlerdir hem Türkiye hem de dünyanın pek çok bölgesinde ormanlık alanlar yanıyor. Manavgat’ta başlayan ve büyük hasara neden olan yangınların ardından Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), bölge halkına destek için hasar tespit çalışmalarına katıldı.

 

Ülkemizin çok sayıdaki bölgesinde devam eden ve kısmi olarak kontrol altına alınan orman yangınları hepimizi derinden üzdü. Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), üyesi olduğu Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) ile birlikte Manavgat’ta devam eden yangınlar nedeniyle bölge halkına destek için hasar tespit çalışmalarına katıldı.

AGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran ve yönetim kurulu üyesi Zuhal Senai, Ömür Özdemir ve Arzu Uğurlu ile BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen destek ziyaretine Manavgat İş Adamları Derneği Başkanı Mücahit Tatar da eşlik etti.

Başkan Tatar’ın öncülüğünde ilçedeki yangından etkilenen özellikle Külcüler, Kömürcüler, Ulukapı, Çeltikçi, Oymapınar ve Karavca köyleriyle çevre bölgeleri gezerek, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için tespit çalışmalarında bulunuldu. Bölgede devam eden hasar tespit çalışmalarına göre bin 600 adet evin tamamen hasar gördüğü, yine 6 bin ile 7 bin arası evin ise kısmi olarak yangından etkilendiği ortaya konmuş olup, bölge halkı ile yapılan görüşmelerde de maddi olarak desteklere ihtiyaçlarının olduğu kaydedildi.

Üyeler, daha sonra ilçe merkezinde bölge halkının ihtiyaçlarını hızlıca karşılamak için Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından belirlenen bir alanda kurulmuş olan afet koordinasyon merkezine ziyaret ederek, olay bölgesindeki çalışmaları inceleme fırsatı buldu. Merkezdeki çalışmalarda karışık olarak gelen yardım paketleri burada sınıflandırılarak, ihtiyaç sahibi kişi ve ailelere görevliler ve yardımseverler tarafından dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Manavgat bölgesindeki yangını ve gereksinimleri değerlendirmek amacıyla bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Bölgede yaşanan yangın felaketinin ardından arkasında bıraktığı manzara bizleri derinden üzmüştür. Yangının çıkış nedeni hakkında soruşturmanın derinleştirilmesi ve sorumluların adalet önünde en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz.” dedi. Genel olarak 3 noktada gerçekleştirilen koordinasyon merkezleri arası koordinasyon eksikliği olduğunu gözlemlediklerini anlatan AGİDER Başkanı Dr. Yıldıran, şöyle devam etti:

“Gereksiz kontrolsüz ayni yardımların problem oluşturduğunu gözlemledik. İnceleme yaptığımız yerlerde acil yiyecek, içecek ve malzeme sıkıntısı yaşanmadığına, ilk günlere göre daha düzenli olsa bile gelen yardımlarda olan israf ve düzensizliğe dikkatimizi çekti. Bu nedenle bundan sonraki yardımlar için oluşturacağımız bir bütçe ile gerçek ihtiyaçlar belirlendikçe ilerlemek gerektiğini düşünüyoruz. AGİDER olarak, bölgede kısa acil ihtiyaçların giderilmesi ve uzun vadede oluşacak planlamaların sağlanmasına göre ortaya çıkacak ihtiyaçların giderilmesi şeklinde ilerleyeceğiz. Böylece de ihtiyaç sahiplerinin yeniden sosyal hayata dönerek, çalışıp geleceğe yönelik geçimlerini sağlamalarına katkı koyacağız. Bu konuda BAKSİFED aracılığı ile afet koordinasyondan gelen ihtiyaçları ve Büyükşehir Belediyesi’nden gelen ihtiyaçları akut bir şekilde çözümüne yönelik ilerleyeceğiz. Böylece de ihtiyaç sahiplerinin yeniden sosyal hayata dönerek, çalışıp geleceğe yönelik geçimlerini sağlamalarına katkı koyacağız.”

Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan yangınlarla birlikte tüm gelişmeleri, yapılan çalışmaları, ihtiyaçları, mağduriyetleri yakından takip ettiklerinin altını çizen Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Öncelikle yangınlar nedeniyle hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Detsek olan vatandaşlarımıza ve tüm AGİDER üyelerine de bireysel çabaları için çok teşekkür ediyoruz. Ülkemizin, şehrimizin bir an önce güzel günlere kavuşmasını diliyoruz.” dedi.

 

 

Manavgat’taki yangın bölgesinde yeşil çevrenin dokusunun siyah renkle değişimi hepimizi derinden yaraladı. Bölgenin yeniden yeşillendirilmesi ve kalkınması çalışmalarına AGİDER ailesi olarak desteklerimizi sürdüreceğiz.