Turizmin başkenti Antalya’nın ve çevresindeki çok sayıdaki tarihi eseri bulunduran Antalya Arkeoloji Müzesi’nin merkezden 20 kilometre uzaklıktaki EXPO alanına taşınması iddiasına tepkiler sürüyor.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Sanayi ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından “Yeni Müzemizi Eski Yerinde İstiyoruz” adıyla başlatılan kampanyaya destekler çığ gibi büyüyor. İnternette “change.org” adlı değişim platformunda düzenlenen kampanyaya bugüne kadar bin 669 kişi destek verdi.

Kampanyaya destek verdiklerini açıklayan Akdeniz Girişimci İş Kadınlar Derneği (AGİDER) Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Dünyada müzelerin kent içinde yapıldığı, böylece ziyaretlerin daha da dikkat çekici şekilde arttığı bir gerçektir. Kentin müzesi, kent merkezi içinde olmalı. Müze binasının restore edilerek, yeni bir çevre ve mimarı düzenleme ile yenilenerek turizme kazandırılması daha doğrudur. Müzenin taşınması fikrinin bir tarafa bırakılması, müze ve ören yerlerine ziyaretçi sayısını arttıracak teşvik ve yatırımların önü açılmalıdır” diye konuştu.