Antalya’da Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Daha İyi Yargı Derneği iş birliği ile düzenlenen “Türkiye’nin ikilemi: Orta Gelir ve Orta Demokrasi Tuzağı Raporu” toplantı serisinin 6’ncısı Akra Barut Otel’de gerçekleştirildi.

 

Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun (BAKSİFED) ev sahipliğindeki toplantının ana teması “Kalkınma için Yapısal Reformlar” oldu. BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan’ın yaptığı açılış konuşmasında küresel yatırımcı çekmenin tek şartının ekonomik göstergeler olmadığı üzerinde duruldu. Başkan Turan, “2017 yılı sonunda 4.80’e gerileyen demokrasi endeks değerimizin, 8.00 puan üstü olan ‘Tam Eksiksiz Demokrasi’ seviyesine gelmesi için Orta Gelir, Orta Demokrasi ve Orta Eğitim tuzaklarından kurtulmamız gerekiyor. Bunun için topyekün seferberlik başlatmalıyız” dedi.

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün ise “Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için, sermaye hareketlerinden yatırıma ve üretime, kamu yönetiminden seçim sistemine kadar pek çok alanda hukuki altyapının iyileştirmesine ihtiyaç var. 21. Yüzyılda bir Türkiye mucizesi yaratmamız için milli gelir endeksimiz ile birlikte hukukun üstünlüğü yoluyla demokrasi endeksimizi ileri seviyelere yükseltmemiz şart” diye konuştu. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ moderatörlüğündeki panelde Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Mahfi Eğilmez ile Mehmet Gün, ülkelerin ekonomileri, gelişmişlik düzeyleri ile demokrasileri arasındaki kuvvetli bağı ve Türkiye’nin orta gelir seviyesinden daha yukarıya gidebilmesi için gerekli yapısal reformları ve özellikle ekonomi ile hukukun üstünlüğü arasındaki ilişkiyi anlattı.