Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Kasım ayı olağan toplantısını AGORA Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdi.

 

AGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran başkanlığında düzenlenen toplantıya, dernek üyeleri, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Odak Group İş Geliştirme Direktörü ve Yönetim Kurulu üyesi İrem Oral Kayacık ile Lions Kulüp 5’inci Bölge GTL Koordinatörü Duygu Günsur Kaplan katıldı.

Odak Group’un Antalya’daki yatırım alanı AGORA Alışveriş Merkezi’ndeki alan içerisindeki Num Num Restaurant’taki olağan toplantının açılış konuşmasına AGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yıldıran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’inci yılını kutlayarak başladı. Dr. Yıldıran, her iki konuğun başarılı iş kadını olmasının yanında, başarılı birer sivil toplum lideri olmaları dolayısıyla girişimci adayı kadınlar için çok iyi rol model olduklarını söyledi.

Girişimcilik ve sivil toplum konusunda tecrübelerini dinlemekten mutluluk duyacaklarını belirten Dr. Figen Sayın Yıldıran, “AGİDER olarak kadın girişimciliğini artırmaya yönelik önemli projelere imza attıklarını, buna destek veren yönetim kurulu ve üyelerime teşekkür ediyorum. Son dönemde yaşanan krizlerde hükümetin sektörel alanlardaki girişimlerini olumlu karşılarken, bunu tam olarak yeterli bulmuyoruz. Özellikle krizlerden ilk ve olumsuz etkilenenler yine kadınlar. Çözüm paketinde bu durum öncelikli olarak ele alınmalı. Aynı şekilde TÜRKONFED’inde çözüm konusunda kadınlar açısından desteklerin öncelikli olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran’ın ardından konuşan Odak Group Yönetim Kurulu Üyesi İrem Oral Kayacık, şantiyede bile çalıştığını belirterek, emek vermenin önemine dikkati çekti. Kayacık, “Agora’nın Antalya’da bir yaşam alanı olmasını istiyoruz, bunun içinde büyük bir ekip ‘Müşteriyi nasıl mutlu ederiz, ona nasıl dokunabiliriz’ diye düşünüyor. Biz projelerimizde çocuklara çok önem veriyoruz. Agora’nın Antalya projesinde iki büyük oyun alanı oluşturduk” dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyesi de olan Başkan Oral, konuşmasına şöyle devam etti: “Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile çalışmayı çok önemsiyorum. Çünkü ben de oradan geliyorum. Bizim prensimiz sürekli çalışmak ve üretmek. Aslında tüm platformlar bir yerde kesişiyor, sizler gibi bir araya gelerek büyük katkılar veriyor. Ben burada sizin yaptığınız projeleri çok önemli buluyorum. Ailenizin, eşinizin her imkanı olabilir ama çalışmanın gerektiğini düşünüyorum.”

Lions GLT Koordinatörü Duygu Günsur Kaplan ise “Türkiye’de STK’lara dahil olma yaşı bir hayli ileri. Yaşımız her ne olursa olsun, amacımız gençlere rol model olmak. Gençlerimizin sivil toplum kuruluşlarına katılımını sağlamamız gerekli” dedi. Türkiye’de seçim döneminde, kadın-erkek birlikte çalışıldığını anlatan Kaplan, seçim sonrası yine öne erkekler çıkıyor, buna son vermek için çalışmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi. Konyaaltı Lions Kulübü’nü kurduklarını ifade eden Duygu Günsur Kaplan, “Kadınlara her alanda destek veriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantıda konuklar, dernek üyelerinin merak ettiği soruları cevaplayarak kısa bir süre sohbet gerçekleştirdi. Toplantı AGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran’ın, İrem Oral Kayacık ile Duygu Günsur Kaplan’a çiçek takdim etmesi ve üyelerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.