20 Nisan 1971 yılında Afyonkarahisar’da doğdu. Eskişehir Süleyman Çakır Lisesi’nden mezun olduğu yıl, arzu ettiği tek okul olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Avukatlık stajını da tamamlayarak, 2 yıl deneyimli üstatların yanında mesleğin fiili uygulanışını bir nebze öğrendikten sonra, İstanbul Bağdat Caddesi’nde kendi avukatlık bürosunu açtı.

2000 yılına kadar ceza hukukunda bilgi ve deneyimini geliştirmeye çalışıp, bu alanda faaliyet göstermiş olsa da, 1999 depremi sonrası ailevi bir karar ile Antalya’ya taşındı. Antalya’ya yerleştikten sonra, özellikle; Fikri ve Sınai Haklar, İş Hukuku, Sağlık Hukuku, Aile Hukuku, Ticari Uyuşmazlıklar ve Şirketler Hukuku gibi Özel Hukuk Dallarında çeşitli üniversitelerden eğitim alarak Özel Hukuk alanındaki bilgi birikimine katkı sağlamaya çalıştı. 2017 yılında, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk alanına 2. Yüksek Lisansını yapmak üzere kabul edildi.

Eş zamanlı olarak, mahkemelerde bilirkişilik hizmeti verdi. Aynı yıl Antalya’daki ilk Arabuluculuk Merkezi’ni 2 meslektaşı ile birlikte faaliyete geçirdi ve fiilen Arabuluculuk yapması yanında, Akdeniz Üniversitesi kapsamında Arabuluculuk hazırlık eğitimlerinde, Antalya Adliyesi’nde Hakim ve Savcıların Arabuluculuk eğitimlerinde eğitmen olarak görev aldı. Antalya Barosu Staj Eğitim Merkezinde, Antalya İŞKUR bünyesinde, başta yönetiminde yer aldığı Akdeniz Girişimci Kadınlar Derneği (AGİDER) ve Kaleiçi Rotary Kulübü olmak üzere, Antalya da bulunan kurumlarda, İhtisas alanları ve Arabuluculuk konusunda seminerler verdi. Evli ve 3 çocuk annesi olan Elif Hondu Çil, 2017 yılı sonlarında Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’ye taşındı.

İngiltere’de mesleğini ifa etmesi için gereken şartları gerçekleştirmesi zor olduğu ve mesleğini de bırakmak istemediği için, Antalya’daki Hukuk Bürosu’nun faaliyetlerine devam kararı aldı. Halen 15 gün yurt dışında eşine destek olması sebebiyle iş insanı, 15 gün Türkiye’de Avukat ve Arabulucu olarak çalışmakta olup, adalet ve eşitliğe olan inancını hiç kaybetmediği gibi, doğru eğitimin hangi meslek olursa olsun kişiye kattığı değerin de hep kıymetini bildi.