Antalya Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Bölümü’nde 1982-1988 yılları arasında eğitim alan ve başarıyla tamamlayan Dr. Figen Sayın Yıldıran, doktorluk kariyerine 1988 yılı içinde kamu sektöründe hizmet veren bir hastanenin acil servisinde başlayarak adım attı. Daha sonra devlet ve özel sektör kuruluşlarında yönetici ve hekim olarak çalışmalarına devam etti.
2001 yılında medical estetik alanında yurtdışında da Dr. Jackues Le Coz, Dr. Carlo Alberto Bartoletti, Dr. Jean Jacques Legrand, Prof. Dr. Casare Brandi gibi dermatokozmetoloji konularında uzmanlardan özel eğitim aldı.

2002 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesinde düzenlenen medikal estetik hekimliği sertifikasını alarak estetik ve dermakozmetoloji alanında Antalya da hizmet vermeye başladı. 2005 yılında özel bir estetik hastanesinde genel müdür yardımcığı ile medikal departman sorumluluğunu yürüttü.

Antalya’da 2010 yılında kendi kliniğini estetik, dematokozmetoloji, zayıflama ve antiaging alanında hizmet veren Dr. Figen Sayın Yıldıran, 2013’te klinik hizmetleri yanında müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran Dr. Figen Özel Sağlık Estetik Hizmetleri A.Ş.’yi kurdu.