Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), “Antalya’da Kadın Girişimciliği Durum Analizi ve Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı” projesini, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Kalkınma Bakanlığı işbirliği yürütüyor.

 

İlk fikri 4 yıl önce oluşan bu proje ile Antalya ve çevresindeki kadınların durumlarını ve analizlerini ortaya çıkaracak bir adım oldu. Proje kapsamında Taliha Salman başkanlığında projenin koordinatörlüğünü Dr. Figen Sayın, koordinatör yardımcılığını Serap Kocaoğlu ve Aynur Nilgün yürüttüğü çalışmanın proje yazılımı Sevgi Kunut Açan tarafından yapıldı. (Kadın girişimciliği konusunda mobbing var mı? Girişimci olmanızı olumlu etkileyen faktörler nelerdir? v.b.) sorular belirlendiği ve 350 kadına uygulanan anket modülü Fi Fikir ekibi ve Akdeniz Üniversitesi Arş. Gör. Mert Batu tarafından gerçekleştirildi.

Anket sonrası sonuçları değerlendirdiğimizde girişimci kadınların çoğunluğunun 35-54 yaşında evli genellikle 2 çocuklu olduğu belirlendi. Çalışmanın sonucunda ise kadın girişimciliğinde en önemli engelin sözlü yada fiili mobbing olarak ortaya çıktığı görüldü. AGİDER Başkanı Taliha Salman, “Etkinliğimizde, kadın girişimciliğindeki engeller, çözüm önerileri ve eylem planı konularında katılımcıların fikir, çözüm önerilerini alarak sonuç bildirgesine yönelik çalışma yaptık. Bu şekilde yeni girişimci olacak kadınların yaşayabilecekleri sorunların azalmasına, daha güçlü ve başarılı olmalarına katkımız olabilecektir” diye konuştu.