Antalya’da Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği’nin (AGİDER) 11’inci kuruluş yıl dönümü Hotel Su’da gerçekleştirilen gala gecesiyle kutlandı.

AGİDER’den ALS farkındalığı… Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği’nin (AGİDER) 11’inci kuruluş yıl dönümü Hotel Su’da gerçekleştirilen gala gecesiyle kutlandı. Geceye CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, iş dünyası, dernek üyeleri ve cemiyet hayatının tanınmış isimleri katıldı. Gece, şehitlerimiz adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

AGİDER’in 11’inci yıl dönümü açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, Türkiye’de kadın girişimciliği ve istihdam oranlarının düşük olduğunu söyledi. Ülke genelinde 1 milyon 246 bin girişimci olduğunu belirten Dr. Figen Sayın Yıldıran, bu sayının sadece 134 bininin kadın girişimci olduğunun altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buradan da görüldüğü gibi her 10 girişimciden 1’i kadın. Kadının iş gücüne katılım oranı ise yüzde 33.8. Almanya’da bu oran yüzde 75.8. İsviçre’de yüzde 80.2”.

BAŞARILI KADINLARA ÖDÜL

Gecede yılın başarılı girişimci kadınlarına ödülleri verildi. ‘Yılın Bilim İnsanı ödülü’ Nöroloji alanında yaptığı çalışmalarla Yrd. Doç. P. Hande Özdinler’e, ‘Yılın Akademisyenleri Ödülü’ tarihe ve kültüre katkılarından AÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık’a ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarından Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Başkanı Prof. Dr. Fulya Sarvan’a, ‘Yılın Lider Kadını ödülü’ Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Av. Emine Perviz Erdem’e, ‘Yılın Sivil Toplum Örgütü ödülü’ Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Demet Başer’e, ‘Yılın Genç Girişimci Kadını Ödülü’ ise Tea Co Kurucusu Nazlı Esen Ummansu’ya takdim edildi.

“TÜRKİYE’NİN KADINI OLMAK”

Tarihe ve kültüre katkılarından dolayı ‘Yılın Akademisyenleri Ödülü’nü alan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Ben bir Antalyalıyım, Mustafa Kemal Atatürk’ün yarattığı bu Türkiye’nin kadını olmaktan gurur duyuyorum ve bu payeyi gururla taşıyorum, hem de etrafımdaki bütün kadınların, genç kızların, öğrencilerimin taşıması için büyük bir mücadelenin, rol modeli olmanın içinde oldum. Bu memleketin neresinde bir eski eserin canı yanarsa benim de canım yanıyor. Sadece Patara, Antalya’nın değil, memleketin tümü bizim. Kadın mücadelesi olan bir dernekten bu ödülün gelmesi çok mutluluk verici. Bu ödülün bir diğer anlamı, Plancia Magna Anadolu coğrafyasında bilinen 2 kadın belediye başkanından birisidir. Bir de az tanınan Aspendos’tan bir kadın belediye başkanı vardır. Sevgili vekillerim, belediye başkanlarım, isteğim bu kentin en önemli meydanına Plancia Magna heykelini dikin lütfen. Ben nefes alırken heykeli görmek istiyorum” dedi.

“AGİDER’E TEŞEKKÜR”

‘Yılın Sivil Toplum Örgütü ödülü’nü alan Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Demet Başer, “30 bin kadın hekim selamını getirdim. Çok kısa sürede çok başarı elde ettik. AGİDER’e bizi bu ödüle layık gördükleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.

“BU ÖDÜL MÜCADELE EDEN KADINLARIN”

‘Yılın Lider Kadını ödülü’nü alan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Av. Emine Perviz Erdem, “AGİDER’in çalışmalarını büyük bir titizlikle izliyorum. KAGİDER adına buradayım. 34 yıldır sivil toplum kuruluşlarında kadının güçlenmesi için ülkemizde daha iyi bir statüye sahip olması için mücadele ediyorum” diyerek sözlerin şöyle sürdürdü:

“Aslında bu ödül Türkiye’de mücadele eden her bir kadın aktivist içindir. Bunun için özellikle teşekkür ediyorum. Ama şunu özellikle söylemek isterim, ödüller bizleri daha da kamçılıyor. Bölgesel kalkınmada ve kadının güçlendirilmesinde yapılan çalışmalar her bir sivil toplum kuruluşu açısından çok kıymetli. Onlar adına bu ödülü almak çok değerli. Biz, Türkiye’de ülkenin ekosisteminde kadın sivil toplum kuruluşları olarak kadınının daha iyi noktaya gelmesi için güçlerimizi birleştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bunun için bu dayanışmanın gücü, kolektif çalışma bizi yarınlara taşıyacaktır. Hepinize teşekkür ediyorum”.

“KIZ ÇOCUKLARINA ÖRNEK OLMAK”

‘Yılın Genç Girişimci Kadını Ödülü’nü alan Tea Co Kurucusu Nazlı Esen Ummansu, “2016 yılından beri bu işi yapamayacağımı söyleyenlere nasıl yaptığımı göstermekle geçti. Ataerkil ailede büyümüş bir kız çocuğu olarak bana çizilmiş kılıfların dışına çıkabilmiş olmak ve aynı zorlukları yaşayan diğer kız çocuklarına da örnek olmak en büyük misyonlarımdan birisidir. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“ALS HASTALIĞININ TEDAVİSİ YOK”

Nöroloji alanında yaptığı çalışmalarla ‘Yılın Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. P. Hande Özdinler’e ödülü, kendisi ABD’de bulunduğu için talebi üzerine ALS Derneği’nden Prof. Dr. Ahmet Onay ile Psikiyatr Çınar Uzunoğlu’na takdim edildi. Ödül, Prof. Dr. Onay ile Psikiyatr Uzunoğlu’na, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından takdim edildi. Tören sırasında Prof. Dr. Ahmet Onay, ‘Doç. Dr. Hande Özdinler Hanımefendiye bu yürüttüğü çalışmalar dolayısıyla çok için teşekkür ediyorum.” diyerek duygularını şöyle ifade etti:

“İlk defa sağ ayağımda yürüme bozukluğu başlayan belirtilerde, 1 yıl boyunca profesör olarak akademik açıdan ve o güne kadar 60’ın üzerinde ülkeyi ziyaret etmiş bir ilim insani olarak hastane, hastane dolaştım. 1 yılın sonunda bana ALS teşhisi koydular. Bu hastalığın bir tedavisi yok ve neden kaynaklandığı bilinmiyor; denildi…  Amerika’da, Hindistan’da ALS merkezleri varken Türkiye’de ise ALS ile ilgili bir merkez yok. Bugün AGİDER tarafından bunun hatırlanmasını çok değerli buluyorum ve devamını diliyorum. Hande hocamız; Türkiye’de yetişmiş bir bilim insanı ama Amerika’da yaşıyor. Neden? Çünkü burada çalışacak laboratuvar, klinik yok!.. Buna dikkat çekmek istiyorum.”

“5 KİŞİ BİR DERNEK KURDUK”

Prof. Dr. Ahmet Onay’ın konuşmasının ardından Psikiyatr Çınar Uzunoğlu da duygularını geceye katılan konuklarla paylaştı:

“ALS hastalığından 3,5 sene önce eşimi kaybettim, her şeyimi bırakıp Alanya’dan Antalya’ya yerleştim. Ben, ALS derneğinin kurucularındanım. Bu ödülü almak bizler için büyük bir onur. ALS derneği olarak Alanya’dan Burdur ve Isparta’ya kadar bütün ALS hastalarına elimizden geldiği kadar imkanlarımız dahilinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. 5 kişi olarak bir dernek kurduk. Hastalarımızın elektriğe ihtiyacı var, elektriksiz nefes alamayacağı günler var, elektrik bizim için çok önemli, sadece el uzatılmasını istiyorum. Bu hastalık çok para gerektiriyor, çok masrafı var. Aldığınız ya da yaptığınız herhangi bir şeyin 1 ay sonra kullanılmadığını görüyorsunuz ve sonuç yatakta sonuçlanıyor. Ama hastanın beyni sürekli çalışıyor, herkesi duyuyor, işitiyor. Maalesef ki bir çaresi yok ama bizler dernek olarak Muratpaşa Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Şu anda derneğimiz çalışmalarını ASSİM’den yönetiyor. AGİDER’e ve destek olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“BU YAŞANANLAR KADER DEĞİL”

Bu özel gecede çok mutlu olduğunu belirten CHP Antalya Milletvekili Budak, “Diyanetçi bir hocamızın bu rahatsızlığından sonra hastalığı felsefe boyutunda çok yukarılara taşıdı. Bu hastalıkla ilgili bir anlamda insanlara farkındalığı arttıracak güzel bir konuşma yaptı. Bir de beyin göçü konusuyla ilgili; özellikle Doktor mesleğinde yurtdışına kaçış var, son 1 yılda bin 500 doktorumuz yurtdışına gitti. Bu bir kader değil; tabii ki. İnşallah Türkiye’deki koşullar iyileşir ve tekrar böylesine değerli bilim yapan hocalarımızın tekrar ülkemize dönerek bu bilimi devam ettirmelerini diliyorum. Bugün AGİDER’in 11. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Sizler de bir kadın hassasiyeti ve titizliği ile bu derneği 11 yıl sonra Antalya ve Türkiye’de tanınır halde getirdiniz. Nice 11 yıllara diliyorum” diye konuştu.

“SOSYAL YARDIMLAŞMA KAYBOLMAMALI”

Geceye katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da, “Hayattaki ritmi ve dengeyi kaybetmemek lazım. Sosyal ve yardım duyarlılığı hiç kaybolmamalı. Kentlerin ve ülkelerin kalitesi yardıma en çok ihtiyaç olan, pozitif ayrımcılık yapılmasını gerektiren hem iktisadi, hem sosyal, hem de fiziki sıkıntı yaşayan insanların kalitesiyle ölçülmelidir. İyilik için çalışan bu duyguları yitirmemek için mücadele eden bütün insanlarımıza, sizlere, derneklerimize, toplumsal çaba gösteren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Gecenin sonunda ödül alan başarılı iş kadınları ve dernek üyeleri sahneye davet edilerek, hatıra fotoğrafı çekildi. Ardından AGİDER’in 11’inci kuruluş yıl dönümü pastası kesildi.