Akdeniz Girişim İş Kadınları Derneği (AGİDER), İstanbul’da düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 14. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

 

Akdeniz Girişim İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran, Başkan Yardımcısı Gökçen Atmaca, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) temsilcileriyle İstanbul’da düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 14. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

TÜRKONFED’in 14. Olağan Genel Kurulu’nda Orhan Turan yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilirken, genel kurul konuşmasında TÜRKONFED’in “Yeni Dönem, Yeni Ufuklar” adlı yeni vizyon belgesi hakkında bilgi verdi.

Yeniden ‘biz olmak’ için hukuk sisteminin baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini ifade eden Orhan Turan, Yeşil Mutabakat çerçevesinde yeni bir ekonomik programa ihtiyaç olduğunu, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasını, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden ele alınmasını, gençleri tersine beyin göçüne ikna edecek bir ortam hazırlanması gerektiğini söyledi.

İş dünyası olarak zorlukları göğüslemeye hazır olduklarının altını çizen Orhan Turan, TÜRKONFED’in “Hayalindeki Türkiye”yi de açıkladı. 

 

Genel Kurul’da yeniden seçilen Başkan Orhan Turan, TÜRKONFED’in yeni yönetim ile geleceğe dair projelerini anlattı.

 

• Yerküreyle ve yeşil dönüşüm ile uyumlu bir ekonomik atılımı başlatmış;

• Sosyal, laik ve demokratik hukuk devletini yeniden inşa etmiş;

• Güçler ayrılığını, denge ve denetleme mekanizmalarını yerli yerine oturtmuş;

• Yargının tam bağımsızlığını tesis etmiş;

• Toplumsal ve siyasal uzlaşmalar ile, yeni dönemin, yeni ve sivil anayasasını yapmış;

• Avrupa Birliği’ne tam üye olmuş;

• Hukukun üstünlüğüne inancı artırmış, ortak yaşama iradesini ve toplumsal esenlik ile güçlü bir toplumsal dönüşümü başarmış,

• Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı politikalar geliştirmiş, ayrımcılığın, ötekileştirmenin, kutuplaşmanın olmadığı, toplumun refah ve huzurunun esas olduğu, bir toplumsal mutabakatı ve toplum – devlet mutabakatını sağlamış;

• Onurlu yaşam hakkını kurumsallaştırmış ve garanti altına almış;

• Adaletsizlik ve yoksullukla mücadele politikalarının küresel öncülerinden olmuş bir Türkiye hayal ediyoruz.

Başkan Orhan Turan sözlerini şöyle tamamladı; “Devlet kurumlarımızın kurumsallaşması ile iş dünyası için de hedefimiz, şirketler ve STK’ların, ülkemiz için iyi bir ‘kurumsal vatandaş’ olmasıdır.”

Dr. Figen Sayın Yıldıran – Gökçen Atmaca

AGİDER: Kadın istihdamı ve toplumsal statüsü korunmalı

TÜRKONFED’in 14. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden seçilen Başkan Orhan Turan’ı Genel Kurul sonrası tebrik eden AGİDER Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran ve Başkan Yardımcısı Gökçen Atmaca, “AGİDER olarak yeni dönemde Yönetim Kurulu’na başarılar diliyoruz. Başkan Orhan Turan nezdinde tüm TÜRKONFED yönetimine başta iş dünyası olmak üzere ülkemize katkıları için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

En önemli devlet politikası

Çatısı altındaki 32 kadın derneği ile Türkiye’nin en büyük örgütlü kadın gücü olan TÜRKONFED’in “Teknoloji ve Kadın Girişimciliği”ne desteklerinin daha da artması üzerinde duran Dr. Yıldıran ve Atmaca, kadın haklarının ve kadının toplumsal statüsünün korunmasının, kadının istihdamı, kadına karşı ayrımcılık ile her tür şiddet ve istismarın önlenmesinin en önemli devlet politikası olması gerektiğine vurgu yaptı.