Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), Uluslararası Antalya Üniversitesi ile birlikte Antalya’da kadın derneklerini değerlendiren bir çalışmaya imza attı.

 

AGİDER, bu çalışma kapsamında Uluslararası Antalya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi Doç. Dr. Işıl Cerem Cenker Özek ve Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Başkanı Füsün Uranga’yı ağırlandı.

Doç. Dr. Özek’in gözetiminde yapılan incelemelerde Antalya’daki dernekler ziyaret edildi. Antalya’da kadın derneklerini değerlendiren bir çalışmanın sonucunda etkin, tanınırlığı yüksek, siyasi anlamda, sosyal anlamda bir güç sahibi, karar verdirebilen ve yönlendirme gücü olan, siyaset üstü herkese eşit mesafede iki dernek belirlendi. Bunlardan biri Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), diğeri ise Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) oldu.

Çalışma sonucunu değerlendiren AGİDER Başkanı Taliha Salman, “Bu bizim için büyük bir mutluluk. KASAİD Atatürk’ün kurduğu bir dernek. Tarihi çok eski bir dernek. Adı zaten çok güçlü bir dernek. AGİDER’e baktığımız zaman daha 6 yaşında. Fakat AGİDER’deki kadro, ben de dahil olmak üzere Antalya’da girişimcilik adına kurulan derneklerin kurucusu olan temel kadroyuz” dedi. KASAİD Başkanı Füsün Uranga ise araştırmanın sonucunun kendilerini memnun ettiğini, “Atatürk’ün kurduğu bir dernek olarak ortaya çıkan sonucun bizi daha da olumlu yönde etkilecek. Daha güçlü projelere imza atmak çalışacağız” diye konuştu.

AGİDER, araştırma sonuçlarının açıklanmasının ardından Uluslararası Antalya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi Doç. Dr. Işıl Cerem Cenker Özek’i ağırladı. Toplantıda Doç. Dr. Özek, araştırmanın ardından AGİDER’in Antalya’da öne çıkan 2 dernekten biri olduğunu belirtti. Doç. Dr. Özek, “Bu araştırmalarla Türkiye’de sivil toplum üzerine yapılan çalışmalara katkı sağlamayı amaçladıklarını; bu çerçevede, çalışmanın amacı sivil toplum kuruluşlarının insan, fiziksel ve sosyal sermayelerinin kurumsal etkinlikleri üzerine etkisini, özellikle sivil toplum kuruluşların birbirleriyle yaptıkları iş birliklerini inceleyerek araştırmak olduğunu ifade etmiştir. Araştırma sonucunda AGİDER ve KASAİD in başarılı öne çıkan iki dernek oldu” dedi. AGİDER Başkanı Taliha Salman ise “Antalya’da bu başarıyı elde etmiş olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek, Doç. Dr. Işıl Cerem Cenker Özek’e teşekkür etti.