Avukat & Arabulucu Merve Ateş Çiloğulları, 1981 yılında Sivas’ta doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Avukatlık mesleğini İstanbul’da yerli ve yabancı sermayeli Holding ve Şirket Topluluklarında şirket avukatı olarak sürdürmekte iken, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Türk Patent Enstitüsünce düzenlenen marka ve patent vekilliği sınavlarını kazanması ile birlikte Marka ve Patent Vekili olmuştur.
Kadir Has Üniversitesi’nde Spor Hukuku eğitimi almıştır. Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra mesleki faaliyetlerine Antalya’da devam etmiş ve arabulucu olmaya hak kazanması ile birlikte arabulucu olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını da çalışma alanlarına eklemiştir.

Halen Işıldar & Ateş Avukatlık ve Arabuluculuk Bürosunda kurucu ortak olarak, şirketler hukuku, ticaret hukuku, icra ve iflas hukuku, borçlar hukuku, tüketici hukuku, iş hukuku, aile hukuku, gayrimenkul hukuku, hukuki danışmanlık, marka ve patent hukuku alanlarında serbest avukatlık ve arabuluculuk faaliyeti göstermektedir. Aynı zamanda Antalya Kaymakamlığı Muratpaşa Hakem Heyeti üyesidir. Beta Yayınları tarafından ikinci baskısı çıkarılan “Türk Hukukunda Hastalık ve Analığın Hizmet Akdine Etkileri” isimli kitabı mevcuttur. Evli ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.