Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER), kırsal kesimde kadın girişimciliğini arttırmak, kültürümüzü yansıtan ve yok olmaya başlayan el emeği ürünlerin ilgi görmesi adına kırsaldaki kadınlara tasarım dersi veren, üretim yaptırarak istihdam sağlayan sanatçılarımızın çalışmalarını tanıtmak için bir sergi açılışı gerçekleştirdi.

AGİDER Genel Sekreteri ve Kırsal Kalkınma Komitesi üyesi Serap Kocaoğlu koordinatörlüğünde geliştirilen proje kapsamında ilk çalışma olarak kırsal kesimdeki kadınlara tasarım, istihdam ve üretim desteği veren sanatçılarımızın ürün tanıtımları ile katılacağı “Geleneği Geleceğe Taşıyan Kadın Emeği” konulu sergi yapıldı. SheMall Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğiyle gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören sergide seramik, oya, ipekçilik, keçe, teltari gibi geleneksel el sanatları ürünleri tanıtıldı.

Sergi Küratörü ve AGİDER üyesi Ahşap Baskı-Bezeme sanatçısı Nur Sağlamer ürünlerin tarihçelerini katılımcılara anlatarak yok olmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarımızın yaşatılmasında öncü olduklarını ve üretimlerini sağlayarak ekonomiye kazandırılmasını hedeflediklerini belirtti.